THE TEXAN .45/410 6 BARREL WITH EXTENDED GRIP EXT ROSEWOOD GRIP
$585.04
product code:BOND BATX45410
UPC:855959005367
Brand:Bond Arms
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Features:
- Stainless steel double-barrel and frame
- Compatible with all standard Bond Arms barrels
- Automatic spent casing extractor
- Patented rebounding hammer
- Retracting firing pins
- Cross-bolt safety
- Spring-loaded cammed locking lever
Specifications:
- Caliber: .45LC/.410
- Capacity: 2
- Barrel Length: 6
- Sights/Optics: Front blade fixed rear
- Grip:Extended Rosewood with Custom Engraving
- Overall Length: 8
- Weight: 23.05 oz
| Type | Derringer |
| Action | Single |
| Caliber | 45 Colt (LC)/410 Gauge |
| Barrel Length | 6" |
| Capacity | 2 |
| Safety | Crossbolt |
| Grips | Rosewood |
| Sights | Blade Front, Fixed Rear |
| Weight | 27.2 oz |
| Metal Finish | Stainless Steel |
| Stock Material | |
| OAL | 8" |
| Stock Finish | |
| Stock Type | |
| Barrel Length Range | 6.00" to 6.99" |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
We'd love to hear your feedback!
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


